Błąd 404 – co oznacza i jak go naprawić?

Błąd 404 pojawiający się na naszej stronie internetowej może oznaczać niepotrzebne problemy. Niedziałający adres URL może doprowadzić do utraty klientów, a to przekłada się na mniejsze zyski. Na szczęście jest to problem, który możemy stosunkowo łatwo wyeliminować.

Błąd 404 – dlaczego się pojawia?

Z całą pewnością zależy Ci na tym, aby na Twojej stronie internetowej wszystko działało poprawnie. Dlatego powinieneś mieć nawyk regularnego sprawdzania adresów URL. W ten sposób szybko odkryjesz, że dana strona nie działa poprawnie. W zlokalizowaniu problemu pomoże nam między innymi Google Search Console.

Gdy użytkownik natrafia na komunikat „404 not found”, to oznacza to, że odwołuje się on do lokalizacji lub pliku, który nie istnieje. Dana podstrona nie została bowiem odnaleziona przez robota indeksującego.

Na stronie www ten problem może pojawić się w różnych sytuacjach. Rzadko jest to błąd po stronie użytkownika. Z tego powodu powinniśmy regularnie sprawdzać naszą stronę internetową.

Błędy 404 – jakie są ich konsekwencje?

Jeśli status odpowiedzi serwera pokazuje nam ten powszechny błąd, najprawdopodobniej doszło do jednego z następujących zdarzeń:

  • Adres strony URL jest niewłaściwy
  • Podstrona lub cała strona została usunięta
  • Nastąpiło złe przekierowanie domeny na katalog
  • Strona została tymczasowo wyłączona
  • Na stronę wkradło się złośliwe oprogramowanie
  • Błędy 404 wywołują niewyczyszczone pliki cache i pliki cookies

Pomocnym narzędziem do wykrywania błędnych statusów odpowiedzi serwera jest Screaming Frog. Dzięki niemu szybko możemy sprawdzić, na jakiej podstronie występują problemy.

Jeśli Twój serwis jest dużych rozmiarów, analiza logów serwera może okazać się dobrym pomysłem. Wówczas możemy zapobiec pojawianiu się nieprzewidzianych usterek.

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy błąd 404 może mieć wpływ na pozycjonowanie stron, na przykład poprzez spadki w wynikach wyszukiwania. Na całe szczęście pojedyncze sytuacje nie powinni rzutować na nasze pozycje w SERP-ach, jeśli jednak problem będzie pojawiać się nagminnie, wówczas może dojść do spadków.

Swoją drogą… jeśli znajdziesz blad 404 na innych stronach internetowych, to możesz spróbować przekonać właściciela witryny do umieszczenia w tym miejscu linka do Twojego artykułu. To może być dobry sposób na promocję swoich treści. W końcu wartościowe linki są zawsze w cenie.

Błąd 404 – jak naprawić daną podstronę?

Jeśli nie wiemy, co jest przyczyną problemu w przypadku konkretnej witryny, powinniśmy spróbować kilku rozwiązań. Pierwsze z nich jest niezwykle proste – odśwież stronę. Serio, to czasami pomaga. Kolejną prostą czynnością jest upewnienie się, że wpisaliśmy dobry adres ULR. Następnym krokiem będzie wyczyszczenie pamięci podręcznej oraz ciasteczek, być może to one są przyczyną problemu.

Jeśli powyższe metody nie okazały się skuteczne, wówczas czeka nas więcej pracy. Być może znajdujemy się na usuniętej stronie, a roboty indeksujące jeszcze tego nie zauważyły. Kolejną przyczyną może być brak odpowiednich uprawnień, w takiej sytuacji wyświetli nam się komunikat typu „nie masz dostępu do…”.

Często zdarza się tak, że problem dotyczy pliku .htaccess. Jest on jednym z elementów serwera www, który odpowiada za konfigurowanie jego parametrów, w tym przekierowań. Jeśli błędy 404 zaczęły pojawiać się po edycji tego pliku, to najprawdopodobniej tam niepoprawnie coś wprowadziliśmy. W takiej sytuacji wgrajmy .htaccess ponownie z pliku bezpieczeństwa.

Błąd 404 dalej występuje? W takim razie powinieneś pomyśleć o poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Niektóre wirusy celowo wymuszają błędy 404. Wówczas strona wyświetla kod 404, choć tak naprawdę wszystko powinno działać poprawnie.

404 not found – co to znaczy dla użytkownika?

W internecie lubimy czuć się bezpieczni. Jeśli więc wyskakuje nam komunikat z błędem, pierwszą myślą wielu osób jest możliwie jak najszybsze opuszczenie strony w obawie przed wirusem. Oczywiście to często niepotrzebna panika, natomiast faktem jest, że jeśli jesteśmy właścicielami danej domeny, to powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ta działała poprawnie. W innym wypadku narażamy się na to, że dany użytkownik nie będzie już chciał wchodzić na naszą stronę, ponieważ ta „nie działa”.

Default image
Grzegorz Kułaga
Articles: 3